5 הבדלים מהותיים בין אנדרטה למצבה

המין האנושי משקיע משאבים רבים בהנצחת מי שהלכו לעולמם. שתי דרכים מקובלות לשימור זכר המתים
בתודעת אלה החיים הן אנדרטה ומצבה. לא מעט אנשים מייחסים לשני אופני ההנצחה האלה משמעות דומה,
אבל בפועל יש הבדלים מהותיים בין אנדרטה לבין מצבה, וכאן בעמוד מפורטים 5 ההבדלים העיקריים:

 1. מיקום
  מצבות ממוקמות במרבית המקרים בבתי העלמין, שם הן מהוות חלק מהקבר (החלק הגלוי). אנדרטאות מוצבות לרוב במרחב הציבורי: למשל בפארקים, באתרי הנצחה, בכיכרות מרכזיות ובעוד מקומות שבהם ניתן למשוך תשומת לב וכך שהאנדרטה תמלא את ייעודה.
 2. קהל היעד
  מצבות מיועדות בעיקר למשפחה הקרובה ולחברים הטובים של אדם שהלך לעולמו – הם אלה שפוקדים את
  הקבר לאחר הקמת המצבה, ועבורם הכיתוב על גבי המצבה הוא תזכורת למי היה האדם וכיצד הוא תרם להם ולעולם. הקמת אנדרטאות לעומת זאת מיועדת לציבור הרחב. בהתאם אנדרטה תנציח לרוב אישיות מפורסמת או אירוע בעל משמעות ציבורית רחבה, מעבר למקרה הפרטי של בני האדם שהיו מעורבים בו. לדוגמה, האנדרטה לבני שכונת אחוזה שנפלו במערכות ישראל אשר ממוקמת בכיכר מרכזית בשכונה זו שבחיפה.
 3. האחריות על התחזוקה
  הייעוד השונה של מצבות ושל אנדרטאות מכתיב באופן טבעי גם אחריות שונה על התחזוקה: כדי לשמור על
  מצבות לאורך זמן נדרשת השקעת תשומת לב מצב המשפחה. בהקשר זה כדאי לציין שגם מצבות מחומרי גלם איכותיים שנבנו על-ידי חברה ותיקה ואחראית מתבלות עם השנים עקב החשיפה לפגעי מזג אוויר. שירות חידוש מצבות מאפשר להחזיר להן את המראה המקורי וכך לשמר את ההנצחה הראויה לאדם שהלך לעולמו. תחזוקת אנדרטאות הינה באחריות גופים ציבוריים. למשל, הרשות המקומית שבשטחה מוצבת האנדרטה, אוניברסיטה שבחרה להקים אנדרטה וכו'.
 4. מגוון
  בדרך כלל מצבות מתאפיינות במראה סטנדרטי יותר, בעוד הקמת אנדרטאות מאפשרת חופש יצירתי רב יותר. יחד עם זאת חשוב להדגיש שבהחלט ניתן לבנות גם מצבות מיוחדות, כשבמקרה כזה מומלץ לפנות לחברה שזו המומחיות שלה, כמו למשל חברת מצבות גן עדן. מצבה מיוחדת יכולה להיות בעלת צורה יוצאת דופן המשקפת את האישיות של המנוח או המנוחה, לשלב חומרי גלם שונים כמו זכוכית, לכלול גם צמחיה, ועוד. כשהמטרה היא הקמת אנדרטה, האפשרויות רבות ומגוונות: פסלים (מופשטים או בדמות אדם ספציפי כמו למשל פסלו של אלכסנדר זיד הרוכב על סוס ליד קריית טבעון), אובליסקים (מונומנט גבוה בעל קצה מחודד), קירות ועליהן כיתוב המנציח את האדם, קבוצת האנשים או האירוע, לוחות, צגים דיגיטליים שמנצלים טכנולוגיות מתקדמות להנצחה, קשתות, גנים, רחבה עם אלמנטים שונים ויש עוד אופציות.
 5. עלות
  לרוב עלות הקמת אנדרטה גבוהה בהשוואה לעלות בניית מצבה. יחד עם זאת החשיבות הציבורית של ההנצחה והעובדה שהמימון מגיע מגוף ציבורי ולא ממשפחה פרטית מאפשרות להקים אנדרטאות מרשימות שהופכות לחלק בלתי נפרד מהנוף האורבני, מעבר לערך המוסף שבהנצחה עצמה.
דילוג לתוכן